Leży ok. 50 km od Gdańska i ok. 40 km od Helu, nad brzegiem Zatoki Puckiej. Nie jest tak popularny jak Władysławowo, ani tak tłoczny jak Trójmiasto. To właśnie w Pucku można spędzić piękne wakacje – aktywne albo leniwe, poznając kulturę i zabytki lub szusując na rowerze, opalając się na plaży albo szalejąc przy windsurfingu. Kto raz przyjechał do Pucka, często będzie tu wracać. Co w takim razie można zobaczyć i przeżyć w samym Pucku?

Zabytki na wyciągnięcie ręki – katedra i wyjątkowa pielgrzymka

Zwiedzanie można zacząć od fary – czyli puckiej Katedry pw. Piotra i Pawła. Jej sylwetka góruje nad miastem, dlatego nie sposób jej nie zauważyć patrząc na panoramę miasta. Katedra powstała prawdopodobnie już w XII w. i była świadkiem historii tego regionu. W jej wnętrzu można podziwiać m.in. chrzcielnicę z XIII w oraz bogato zdobiony ołtarz czy ambonę. Ciekawym wydarzeniem związanym z katedrą jest Morska Pielgrzymka Rybacka, która odbywa się corocznie w okolicach 29 czerwca (Święto Apostołów Piotra i Pawła). Podczas pielgrzymki rybacy płyną wodami Zatoki Puckiej, łodziami z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, aby wziąć udział w nabożeństwie na falach Zatoki, uwieńczonej Mszą Św. właśnie przy puckiej farze.

Poznaj historię i kulturę – rynek i Muzeum Ziemi Puckiej

Kolejnym punktem wartym uwagi na mapie Pucka jest rynek. Uwagę przykuwają pięknie zdobione i kolorowe kamienice, wzorowane na mieszczańskich kamienicach z Gdańska. Rynek w dawnych czasach pełnił funkcję rybnego targu, a teraz jest miejscem spotkań i wypoczynku, z ławeczkami i ciekawą fontanną. Przy rynku znajduje się neogotycki gmach ratusza. Przed nim zauważyć można jedną z puckich ławeczek z rybą i lwem (o pozostałych ławeczkach w dalszej części wpisu). To ciekawe połączenie fauny nawiązuje do herbu Pucka – w którym znajdują się właśnie te dwa zwierzęta. W jednej z kamienic przy rynku swoją główną siedzibę ma Muzeum Ziemi Puckiej. Na stałej wystawie (“Prawdziwie morskie – Dzieje Ziemi Puckiej”) zaprezentowane są dzieje Pucka na tle historii Kaszub Północnych, najważniejsze momenty od pradziejów aż po współczesność. Kilkadziesiąt metrów od rynku przy ul. Wałowej, w tzw. „szpitaliku” znajduje się oddział muzeum skupiający się na kulturze – na wystawach etnograficznych można poznać warsztaty rzemieślników, a także bogatą kulturę Kaszubów, włącznie z wystawą pięknego haftu kaszubskiego w stylu puckim.

Niecodzienne muzea dla młodszych i starszych

Jeśli lubicie pokazy i warsztaty nie możecie ominąć wizyty w Manufakturze Szkła PuckGlas. ( Można tu podziwiać zarówno niecodzienne przedmioty i dekoracje wykonane ze szkła, jak i zobaczyć na własne oczy jak wygląda proces obróbki materiału od początku do końca. A na deser możliwe jest też samodzielne spróbowanie swoich sił w dmuchaniu szkła! To prawdziwa gratka dla starszych i młodszych. Dla pasjonatów historii i wojskowości polecamy wizytę w muzeum MDLot (Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego). Na prowadzonej przez pasjonatów wystawie można dowiedzieć się więcej o lotnictwie morskim oraz dywizjonie który w latach 1920-39 miał swoją bazę właśnie w Pucku. Muzeum znajduje się w budynku, w którym niegdyś mieściła się radiostacja.

Nad samą wodą – molo i port rybacki

Nad Zatoką znajduje się puckie molo. Nie jest wprawdzie aż tak popularne jak molo w Sopocie – nie wiemy dlaczego, ponieważ jest co najmniej tak samo przyjemnym miejscem na spacer. Na jego środku znajduje się restauracja-tawerna, przypominająca kajutę kapitańską, serwujący bogaty wybór dań. Specjalnością są tutaj „szpady pirata” – a co to takiego? Przekonajcie się sami 😊 Po spacerze na molo przenosimy się do puckiego Portu. Jest to ośrodek sportów wodnych, znajduje się tutaj marina jachtowa oraz przystań rybacka. Przechadzając się po porcie można podziwiać zacumowane jachty czy rybackie kutry przybijające do brzegu. W porcie znaleźć można również słupek zaślubinowy – to pamiątka po słynnych „zaślubinach Polski z morzem” które miały miejsce w 1920r. Wtedy to gen. Józef Haller, wrzucił do zatoki platynową obrączkę, jedną z dwóch podarowanych mu tego dnia na Józefa Wybickiego, który wraz z reprezentacją Polaków mieszkających na terenie Wolnego Miasta Gdańska witał jadącego do Pucka generała.

Usiąść i podziwiać – ławeczki tematyczne w Pucku

Ciekawym sposobem na zwiedzanie jest też odwiedzenie wszystkich puckich ławeczek. Pierwsza została już wspomniana – to ławeczka herbowa na puckim rynku. Gdzie znajdują się pozostałe?

  • ławeczka Kapra – przy ławeczce znajduje się pomnik kapra czyli żołnierza morskiego na służbie Jego Królewskiej Mości Zygmunta Augusta. Na pierwszy rzut oka skojarzyć można go z piratem. Na pamiątkę bohaterskich kaprów, biorących udział w morskich bitwach, w pierwszy weekend sierpnia organizowany jest huczny festyn
  • ławeczka Zaślubinowa – interaktywna, znajduje się w porcie rybackim tuż obok wspomnianego wcześniej zaślubinowego słupka. Jest interaktywna – można posłuchać wspomnień gen. Józefa Hallera i kapelana ks. Józefa Wryczy, a także przypomnieć sobie słowa i melodię „Hymnu do Bałtyku”.
  • ławeczka gen. Zaruskiego – przy wejściu na molo można usiąść tuz obok rzeźby generała Mariusza Zaruskiego. Ten bohater kojarzony przez wielu z górami (był m.in. założycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego), był też pionierem polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego oraz kapitanem statków.

Ruch to zdrowie – zabawa w parku linowym

Ostatnia z atrakcji na pewno przypadnie do gustu najmłodszym. Przy Alei Lipowej niedaleko molo znajduje się park linowy. To świetna rozrywka dla dzieci, które mogą wyszaleć się na specjalnie przygotowanych i bezpiecznych trasach. A to wszystko wśród drzew, i to z widokiem na zatokę 😊 Kilku poziomów trudności tras i opieka instruktora sprawiają, że śmiało można polecić park linowy zarówno maluszkom, jak i starszym dzieciom.

Atrakcje Pucka i okolic

Mimo, że sam Puck zapewnia wiele atrakcji i pięknych miejsc, nie można zapominać że może być on tez bazą na wypady do okolicznych miejscowości, a nawet do Trójmiasta. Pozwoli to na spędzenie aktywnego czasu i niezapomniany wypoczynek.

Call Now Button