Do Pucka z rowerem? Trasa rowerowa na Półwyspie Helskim
To chyba jedna z najbardziej wyjątkowych tras rowerowych w Polsce. Ciągnąca się przez cały Półwysep Helski ścieżka rowerowa zaczyna się właśnie w Pucku. Po drodze miniemy Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę – aż dotrzemy na sam kraniec mierzei, a więc na Hel. Długość całej trasy to ok. 45 km.
Czuć wiatr we włosach
Jaki jest największy atut tej trasy rowerowej? Z pewnością to, że prowadzi przez Mierzeję Helską – a to oznacza że po jednej stronie mamy wody zatoki, a po drugiej otwarte morze. Czy może być coś lepszego niż przerwa na trasie którą spędzamy nad wodą? Chyba nie 😊 W ciepłe dni czuć ochładzający powiew morskiej bryzy – w końcu morze jest tuż, tuż. Okoliczności przyrody są pięknie także dlatego, że część trasy prowadzi świetlistym sosnowym lasem.
Atrakcje przy trasie
Dla pasjonatów wojskowości i historii atrakcją będą z pewnością umocnienia należące do Szlaku Fortyfikacji Helskich. Wzdłuż trasy znajduje się oznakowania i tablice wskazujące na obecne tutaj obiekty – bunkry, umocnienia czy schrony z czasów wojny. W mijanym po drodze miejscowościach również znajdziemy miejsca warte uwagi np.
- Kościół Rybacki w Jastarni – wyjątkowy wystrój marynistyczny np. ambona w kształcie łodzi
- Muzeum Motyli we Władysławowie – kolekcja kilku tysięcy motyli i owadów
- Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie – na promenadzie prowadzącej w stronę morza znajdują się gwiazdy m.in. Kazimierza Deyny czy Roberta Korzeniowskiego
- Ocean Park we Władysławowie – akwarium z rekinem i rybami tropikalnymi, papugarnia, modele ssaków i ryb w skali 1:1, interaktywne atrakcje dla dzieci
Koniec trasy, „początek Polski” – Hel
Jadąc trasą rowerową z Pucka kończymy naszą wycieczkę na Helu. W tym, symbolicznie nazwanym „początkiem Polski” kryje się również wiele atrakcji. Najbardziej znaną jest chyba popularne fokarium – gdzie można poznać bliżej foki, zobaczyć pokazy karmienia oraz dowiedzieć się, jak możemy pomóc chronić ten gatunek. Pozostając w temacie zwierząt – ciekawą ekspozycję prezentuje również Muzeum Morświna. W Muzeum Rybołówstwa Morskiego poznamy historię Bałtyku, mierzei, dowiemy się jak zmieniały się metody łowienia ryb a także poznamy współczesny zagadnienia związane z gospodarką morską. O historii z czasów wojny dowiemy się natomiast w Muzeum Obrony Wybrzeża – zwiedzać można m.in. dawną niemiecką stację artylerii. Na koniec coś dla miłośników pięknych widoków – Latarnia Morska na Helu, gdzie po wejściu na widokowy taras możemy podziwiać w całej okazałości Połwysep Helski, Morze Bałtyckie, a także inne latarnie morskie np. w Jastarni czy Rozewiu.
Wycieczka rowerowa z Pucka na Hel
Dzięki dobrze przygotowanej, pięknej i ciekawej trasie możemy spędzić czas aktywnie na dwóch kółkach – a przy okazji podziwiać piękny krajobraz, a także poznać historię i kulturę regionu. Wystarczy trochę chęci, rower (własny albo wypożyczony – w Pucku działa kilka wypożyczalni) i dobry humor. Polecamy!